Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gümrüğe Takılan Ürünü Alma
#1
Information 
Arkadaşlar farklı bir konu ile aranızdayım.

Birçok kişinin ürünü haklı ya da haksız olarak gümrüğe takılmış olabilir. Bu ürünü almanız için birçok yöntem mevcut ancak bu yöntemler biraz uğraştırıcı ve birazda halk arasında tabir edilen sivri dilli olmanız lazım. Çoğu PTT çalışanı kanun bilmediğinden dolayı haksız olarak ürününüz takılmış olabilir.

Takılma Sebepleri

- Ürününüz aslında 60 avrodur ancak. kargosu 30 avro tutmuştur ve kanunen kargo ücreti sınırlamaların dışında tutulmaktadır. Ancak PTT çalışanı bunu bilmediği için ürüne vergi yazmış ve teslim etmemiş olabilir size. Sizde hemen ekran görüntüsünü ve KK ekstrenizi alın hemen PTT'ye gidin. İtiraz edin size karşı direneceklerdir, dilekçe vereceğinizi söyleyin zaten bizim millette bir sıkıntı dilekçeden çekinirler.

- Siz ürünü 73 avro'ya almışınızdır. Türkiye'de değişen döviz kurları nedeni ile size vergi yazmış ve teslim etmemiş olabilirler. Hemen yine kredi kartı Ekstreniz ve günün ödeme kurunu belgeleyip başvurunuz.

- Ürününüz 30 KG'yi geçmiştir ve hiçbir şekilde alamazsınız.

- Ürün gerçek değerini yansıtmıyor diye gümrükte kalabilir. Gümrükte ürünün geçip geçmemesine muayene memuru karar verir. O öyle uygun görmüştür. Siz ödeme dekontunuz ile gidiniz ve ödediğiniz değeri bildiriniz.

- Eğer siz ürünü 100 avroya alıp 40 avro gibi gösterdiniz ve gerçek değeri yansıtmıyor diye kalırsa fazla uğraşmayın Smile

- Hat girişi olan tabletler gümrükten geçer. Arama yapmıyor 3G'si mevcut olduğunu belirtiniz.

- Aynı adetten çok fazla aldınız ve gümrükte mi kaldı ? olabilir ancak yeni kanuna göre 75 avro'yu geçmediği sürece adette sıkıntı yoktur. Kanunu gösteriniz mecburlar vermeye

- en sıkıntılı konu ayakkabı konusu Nike ve Adidas marka ayakkabıları teslim etmiyorlar ve haklılar mahkeme mevcut bu konuda. Ayakkabı alırken avrupa menşaili almaya özen gösteriniz çünkü çinden gelenleri çakma olarak görüyorlar ve umursamıyor vergiyi geçiriyorlar ki %95'i öyle.
 Satıcı ile konuşun kargo içerisine ufak bir fatura veya ona benzer fiyat belirten bir belge koysun. ayakkabıya vergi yazıldı ise itiraz ediniz dilekçe yazınız

Selametle..
Bilgedefteri.net
WWW
Cevapla
#2
Peki 60 Euroyu geçmiş bir tablet alsam yurtdışından bunun %20 vergisini ödeyip alabilirmiyim?
Cevapla
#3
(17-01-2016, Saat: 03:17)hakantake1 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Peki 60 Euroyu geçmiş bir tablet alsam yurtdışından bunun %20 vergisini ödeyip alabilirmiyim?
75 Avro demek istediğinizi varsayarak. Vergisini ödeyerek alabilirsiniz.
Bilgedefteri.net
WWW
Cevapla
#4
yaklaşık 11,000 tl (3,500 $) değerinde bir ürün almayı planlıyorum. Paket ağırlığı yaklaşık 8kg civarında. Amerika, amazon.com dan Expedited Shipping  denen kargo yöntemi ile gelecekmiş.

Bu ürünü vergisini vererek alabilirmiyim? Yoksa vergi ödeyerek alma da bir üst sınır bulunuyor mu?
Cevapla
#5
(18-01-2016, Saat: 01:05)delphi911 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: yaklaşık 11,000 tl (3,500 $) değerinde bir ürün almayı planlıyorum. Paket ağırlığı yaklaşık 8kg civarında. Amerika, amazon.com dan Expedited Shipping  denen kargo yöntemi ile gelecekmiş.

Bu ürünü vergisini vererek alabilirmiyim? Yoksa vergi ödeyerek alma da bir üst sınır bulunuyor mu?
ithalat vergileri uygulanır ve onları ödeyerek alabilirsiniz
Bilgedefteri.net
WWW
Cevapla
#6
Bu işlemi kendi başıma yapabiliyormuyum yoksa var olan bir sınırı aştığım için gümrük hizmeti veren bir yere mi yaptırmam gerekiyor?

İşlemler kısa mı sürer yoksa canımdan bezdirecek şekilde mi gerçekleşecek? Bilgiler için teşekkür ederim.
Cevapla
#7
(18-01-2016, Saat: 13:22)delphi911 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu işlemi kendi başıma yapabiliyormuyum yoksa var olan bir sınırı aştığım için gümrük hizmeti veren bir yere mi yaptırmam gerekiyor?

İşlemler kısa mı sürer yoksa canımdan bezdirecek şekilde mi gerçekleşecek? Bilgiler için teşekkür ederim.
Gümrük müşavirinden bahsediyorsunuz ama sanmıyorum sizden bu şekilde talepte bulunacaklarını işlemler çok basit hocam yeterki para konuşsun
Bilgedefteri.net
WWW
Cevapla
#8
Çok özür dilerim. Bu konularda çok cahilim, kusura bakmayın.

Alacağım ürün Türkiye de bulunmadığından mecburen amazon dan almak zorunda kalıyorum. Amazon da parayı ödeyip ürünü almak çok kolay. Kargo parasını da aldıklarından, sorunsuz gönderimi yapıyorlar. Ancak işler Türkiye de teslim alma kısmında benim için zorlaşıyor.

Şimdi ben yeter ki para konuşsun kısmını anlamadım. Bunu biraz açabilirmisiniz? Eğer ben ptt den yurt dışından kargonuz var gelin alın diyecekler ve oraya gittiğimde gümrük makbuzunu kesip vergiyi sorun çıkarmadan alıp ürünü teslim edeceklerse, bu siparişi vereceğim. Aksi takdirde 11 bin tl yi riske atmak istemiyorum.

Şu sorularıma cevap alabilirsem çok sevineceğim.

1. 11.000 tl nin gümrüğü yaklaşık ne kadar tutar.
2. para konuşsun derken daha detaylı bir açıklama rica edebilirmiyim.
3. kargo alımına gidip orada vergiyi ödeyerek bu ürünü alabilecekmiyim?
4. ürünü amazon.com ile Amerikadan, veya amazon.co.uk ile ingiltereden alma imkanım var. Parasal olarak her ikisine de yaklaşık aynı tutarı ödüyorum. Herhangi birini seçmemi gerektirecek bir üstünlük var mı aralarında?

Şimdiden teşekkürler.
Cevapla
#9
1 hocam ben fiyatı 3.500 TL olarak okumuştum pardon 11 bin TL için gümrük müşaviri tutmanız gerekir gümrük müşavir ücreti+kdv+%3 oranında gümrük vergisi belki birkaç ufak dosya masrafı çıkartırlar bunları ödeyerek alabilirsiniz
2 para konuşur derken kastettiğim paranız varsa alırsınız manasında

3 kargo ülkeye geldiğinde size haber ederler müşavir eşliğimde gider alırsınız

4 her iki ülke içinde fiyatlar aynı hocam
Bilgedefteri.net
WWW
Cevapla
#10
cevap için teşekkürler.
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi